زيباترين جلوه‌های اکوتوريسم ايران در نمايشگاه هنر و طبيعت
آنهايی که اين روزها برای ديدن برنامه‌های هنری به فرهنگسری نياوران قدم می‌گذارند، جدا از برنامه‌های شنيداری به نمايشگاه زيبايی نيز برخورد می‌کنند که دست‌اندکاران برگزاری نام آن را  نمايشگاه «هنر و طبيعت» گذاشته‌اند.
در اين نمايشگاه بازديدکنندگان می‌توانند زيباترين جلوه‌های اکوتوريستی و طبيعت ايران را از اقصی نقاط کشور شاهد باشند.

در اين نمايشگاه عکس‌هايی از حميد نبوی، حسن بهرامی، سيد حسن نصراللهی، علی حقيقی، جاويد تفضلی، سارا اردبيلی، قدير وقاری، يوسف گرامی، ژاله مولايی، محمد رضا ترابی، حميد يعقوبی، بهار جهانگيری، امير علی جواديان و .... به نمايش درآمده‌اند.

از جمله مهمترين عناوين طبيعت ايران که در نمايشگاه هنر و طبيعت به نمايش درآمده‌اند، می‌توان به سمفونی طبيعت ، جنگل،  کوير مرنجاب در کاشان، جاده فيروزکوه، رنگ و برف،  جواهرده رامسر، البرز مرکزی، جاده هراز - گل زرد، فارسان شهرکرد و ... اشاره کرد که در زيباترين شکل ممکن جاذبه‌های توريستی ايران را به تصوير کشيده‌اند.
اينطور که متوجه شدم در مجموع اين آثار از  3500 قطعه عكس ارسال شده به به دبيرخانه انتخاب شده‌اند.

  فخرالدين فخرالديني، سيمون آيوازيان، نيكول فريدني، دكتر محمد ستاري و دكتر سيدمحمد فدوي از ميان اين آثار 200 قطعه عكس را براي حضور در نمايشگاه هنر و طبيعت ايران انتخاب کرده‌اند که تا ۱۰ آذرماه بازديد از آن برای علاقمندان در فرهنگسرای نياوران امكانپذير  خواهد بود.
بازديد از نمايشگاه هنر و طبيعت هر چند كه جلوه‌اي محدود از اكوتوريسم ايران را ترسيم مي‌سازد، اما بايد توجه داشت كه اكوتوريسم ايران فراتر از صد‌ها نمايشگاه عكس بوده و  وجود پتانسيل‌هاي عظيم  طبيعي و اكوتوريستي ايران  را به يكي از جذاب‌ترين مناطق گردشگري دنيا بدل نموده است.
تنوع جغرافيايي، تاريخ کهن و فرهنگ غني ايرانيان با همه فراز و نشيب‌هاي تاريخي خود، به قدري در طبيعت، شهرهاي قديمي، آثار باستاني و بناهاي تاريخي نمود دارد که ايران را از نظر جاذبه‌هاي تاريخي، طبيعي و توريستي در رديف ممتازترين کشورهاي جهان در آورده است.
 ايران آميزه‌اي از ميراث‌هاي فرهنگي باشكوه و طبيعت زيباست كه پيشينه‌اي به قدمت آغاز تاريخ تمدن و فرهنگ انسان دارد. آثار تاريخي بازمانده از دوره‌هاي مختلف زندگي انسان در فلات ايران در كنار چشم‌اندازهاي طبيعي متنوع كرانه‌اي، كوهستاني، بياباني و كويري همراه و هماهنگ با بناهاي تاريخي و ميراث‌هاي مذهبي و فرهنگي،
مجموعه‌اي از انگيزه‌هاي گوناگون براي ديدار از ايران فراهم مي‌سازد.

آمارها نشان مي‌دهند كه طي سال‌هاي گذشته مجموع اندك گردشگران وارد شده به ايران كمي بيش از 2 درصد اكوتوريست بوده‌اند. اين در حاليست كه امروزه طبيعت‌گردي به يكي از اركان اصلي گردشگري تبديل شده و روز به روز بر طرفداران اكوتوريسم در جهان افزوده مي‌شود.
آمارها نشان مي‌دهند كه طي سال‌هاي گذشته مجموع اندك گردشگران وارد شده به ايران تنها ‌٢‎/‌٢درصد اكوتوريست
بوده‌اند. اين در حاليست كه امروزه طبيعت‌گردي به يكي از اركان اصلي گردشگري تبديل شده و روز به روز بر طرفداران اكوتوريسم در جهان افزوده مي‌شود.
در سال‌هاي اخير روند رشد سالانه توريسم در كليه رشته‌ها ‌٤ درصد بوده است، در صورتيكه در شاخه‌ي توريسم بر پايه‌ي طبيعت يا طبيعت‌گردي اين رقم به ‌١٠ تا ‌٣٠ درصد رسيده است. اما كارشناسان عنوان مي‌كنند كه ملاحظات اجتماعي - فرهنگي در ايران اجازه‌ي رشد گردشگري تفريحي يكي از شاخه‌هاي درآمدزايي اين صنعت را نداده و اكوتوريسم ايران در مدار بسته‌ گير كرده است. مداري بسته‌اي كه اگر تمهيدات لازم براي رفع آن به وجود نيايد، ايران همين معدود اكوتوريست‌هاي موجود را نيز به كشورهاي همسايه تقديم خواهد كرد!
اهميت توسعه اكوتوريسم زماني نمايان مي‌شود كه بدانيم متوسط سفر ‌٥٠ درصد اكوتوريست‌هاى جهان بين ‌٨ تا ‌١٤ روز است و براساس آمارها هر اكوتوريست به طور متوسط بين ‌١٠٠٠ تا ‌١٥٠٠ دلار درآمد ارزى به ارمغان مى‌آورد. اگر اين آمار با آمار و حجم بالاي توانمندي‌هاي اكوتوريستي ايران سنجيده شود، آنگاه پي مي‌بريم كه ايران قادر است تا چه مقدار ارز از طريق توسعه اكوتوريسم عايد كشور كند.
به اين ترتيب برگزاري نمايشگاه‌هايي چون هنر و طبيعت آنهم در نماي بين‌المللي قادر است تا حداقل در حوزه معرفي جاذبه‌هاي اكوتوريستي، تصوير درستي از كشورمان ارايه داده و اكوتريست‌ها را كه هر روزه بر تعداد آنها افزوده مي‌شود، براي سفر به ايران ترغيب كند.

/ 1 نظر / 14 بازدید

علی آقا سلام کوير مرنجاب در شهرستان آران و بيدگل قرار داره نه در کاشان خيلی مخلصيم.