رصد ستارگان، مهار انرژي باد و خورشيد و اسکي روي شن و اتومبيل‌راني در دل كوير

منطقه کوهپايه در استان كرمان با تنوع جغرافيايي شگفت‌انگيز خود هر ساله ميزبان بسياري از کوهنوردان مي‌باشد.

کوهپايه در ۳۰ کيلومتري شمال شهر کرمان واقع شده و ارتفاعات آن همچون دامني پرچين و شکن از دور خودنمايي مي‌کند.
كوهپايه از ييلاقات کرماني‌ها به شمار مي‌رود و در روزهاي تعطيل افراد زيادي به دامان اين ارتفاعات روي مي‌آورند تا از هواي خنک و با طراوت منطقه بهره ببرند.
بيدستان‌هاي انبوه، رودخانه خروشاني که از لابه‌لاي دره‌هاي تنگ و پر پيچ و خم مي‌گذرد و ارتفاعاتي که هر کدام با رنگ‌هاي گوناگون ديده مي‌شوند، جلوه‌هاي زيباي طبيعت کوهپايه را تشکيل مي‌دهند.
از شگفتي‌هاي اين منطقه، جريان رودخانه‌اي است که از دل کوه بيرون مي‌آيد و نظير اين پديده را صرفاً در علم کوه مي‌توان مشاهده کرد که آن هم آب حاصل از ذوب شدن يخچال‌هاست. در حالي‌که در اين منطقه يخچالي وجود ندارد.
روخانه‌ها از پديد آمدن جريان کوچک چشمه‌ها و يا آب حاصل از ذوب شدن برف‌ها به وجود مي‌آيند و به ندرت مشاهده مي‌شود که رودخانه يا نهري به يک‌باره از دل کوه سرازير شود. لذا اين جريان آب از پديده‌هاي نادر طبيعت آن هم در دل كوير است.
رودخانه کوه‌گهر پس از پيمودن مسافت تقريبي ۶۰ کيلومتر، به بخش شهداد مي‌رسد و کشتزارهاي اين منطقه را مشروب مي‌سازد. 
رصد ستارگان، پرورش گياهان در شرايط کويري، بيابان‌زدائي، مهار انرژي باد و خورشيد و ده‌ها کنکاش ديگر مي‌تواند ره‌آورد اين سفر باشد در اين ميان جاذبه‌هاي ورزشي مانند اسکي روي شن، موتور سواري، اتومبيل‌راني و حتي پياده روي را نبايد ناديده گرفت.
از زيباترين بخش‌هاي کوير که تماشاي آن به يک رويا شباهت بيشتري دارد، ديدار از کلوت‌هاي کوير است. کلوت‌ها بزرگ‌ترين عارضه طبيعي کلوخي دنيا و زيباترين پديده کوير به شمار مي‌رود.
کلوت‌ها سرتاسر قسمت غربي کوير لوت مرکزي را پوشانده و از دور به شهري بزرگ مي‌ماند که ماه‌ها و سال‌ها، ده‌ها بنا و کارگر نسبت به ساخت آن اقدام کرده‌اند.
اين شهر کلوخي در فاصله ۴۰ کيلومتري شرق و شمال شهداد قرار گرفته و طول متوسط آن ۱۴۵ کيلومتر و عرض متوسط آن ۸۰ کيلومتر و مساحت آن بيش از ۱۱هزار کيلومتر مربع است.
اقدامات وسيع و گسترده‌اي که طي سال‌هاي اخير براي اسکان ايرانگردان و جهانگردان صورت گرفته، زمينه مناسبي است تا ديدار از اين سرزمين رويايي مورد توجه بيشتر قرار گيرد.
لازم به ذکر است در حال حاضر علاوه بر جاده آسفالته بين شهداد و بخش‌هاي نخستين کوير، کپرهايي ساخته شده که مي‌تواند براي اسکان شبانه مورد استفاده اين مورد مرتفع ساخته است.
همچنين در مسير کوير، ديدار از روستاي زيباي سيرچ، گشت و گذار در بخش شهداد قرار گيرد. علاوه بر اين، وجود آب، آشپزخانه و سرويس بهداشتي هرگونه نگراني را در که روزگاري پايگاه تمدن ايران به شمار مي‌رفت و نيز بازديد از قلعه تاريخي شفيع آباد، مغتنم خواهد بود.

/ 118 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شرق شناس

وبلاگ جالبي داري و مطالب خوبي هم نوشتي. وبلاگ من مطالبي در مورد اديان و عرفان‌هاي گوناگون داره، خوشحال مي‌‌شم به وبلاگ من سر بزني. نظرت را هم اگر دوست داشتي بده.

بي بي سي چهل ...

وبلاگت را زيبا ساختي و خوشبختانه مطالب آموزنده‌اي هم گردآوري كردي. اگر دوست داشتي اخبار ايران را پيگيري كني، به وبلاگ من سر بزن. من هر روز اخبارم را به روز مي‌كنم. به اميد ديدار. تحليل‌گر

آرزو

پس صاحب اين خانه کجاست؟؟!

جواد نعيم وفا

آقا سلام . دوست دارين در نظر سنجی ما شرکت کنين ؟. خوشحال ميشم سری بزنين . موفق باشی

سيامک

سلام آقای مومن لو ديگه ما رو از ياد برديد و به ما سر نمی زنيد منتظرتان هستم حتما تشريف بياريد خوشحال می شم

دانشجو

دانشجويان ایرانی مقيم بلژيک در راستای اتحاد و همبستگی در این زمان سرنوشت ساز بخاطر کشور عزیزمان ایران در روز ۷ ژوین مقابل ساختمان اتحاديه اروپا گردهم می آيند. جمعی از دانشجویان ایرانی در بلژيک

رضا

خبر در لینک زیر است: http://www.tik.ir/display/?ID=21424&page علی آقا ؟؟؟؟؟

hamid

سلام مرد حسابی کجایی؟ من که تلفنم را برایت فرستادم 09121466345 نکنه رفتی پیش پی پی؟ ای کلک!

++++بزرگان موسیقی سنتی ایران++++

سلام ممنون از این مطلب خوبت من که واقعا خوشم اومد معلومه که خیلی به وبلاگت میرسی خوشحال میشم که به وبلاگ من هم سر بزنی و اگر هم دوست داشتی لوگوی من رو در وبلاگت بذار چون به روز شدم با مطلب : زندگینامه استاد علی اکبز شهنازی نظر یادت نره می بینمت www.afarideh4.blogfa.com ××××××××××××××بزرگان موسیقی سنتی ایران×××××××××××××××