به یاد بانوی جهاد وکرامت شهید «دلال المغربی»

  

روی یکی از تابوت هایی که در عملیات تبادل اسرا به مقاومت اسلامی لبنان تحویل داده شد،نام آشنایی دیده می‌شد که خصوصا برای فلسطینیان بسیار خاطره‌انگیز بود:«دلال المغربی».بسیاری از فلسطینیان به مجرد شنیدن نام این دختر فلسطینی در لیست عملیات تبادل، گریستند. روز 26 تیر ماه سال 1387، در مقابل چشمان حیرت زده جهانیان و علی الخصوص متحدان متعصب « رژیم صهیونیستی » «عملیات تبادل اسرا» میان « جنبش حزب الله لبنان» و « دولت مجعول یهود» آغاز شد.

در جریان این عملیات، جسد دو سرباز صهیونیست‌ با 5 اسیر لبنانی مبادله شد. در چارچوب همین عملیات که نام «رضوان» ، علاوه بر پیکر بیش از دویست شهید مقاومت ضد صهیونیستی با ملیت‌های مختلف عربی نیز به «حزب الله لبنان» تحویل داده شد. روی چند تابوتی که در همان مرحله اول بر دوش چریک‌های مقاومت اسلامی لبنان قرار گرفت چند اسم آشنا دیده می‌شد که خصوصا برای فلسطینیان بسیار خاطره‌انگیز بود: «دلال المغربی». بسیاری از فلسطینیان به مجرد شنیدن نام این دختر فلسطینی در لیست عملیات تبادل، گریستند.

دلال المغربی که بود؟

روز 19 نوامبر سال 1977 با سفر غیر مترقبه «انورسادات» ‌رییس جمهور مصر به «فلسطین اشغالی» برگ جدیدی از تاریخ فلسطینی ورق خورد. رییس حکومت کشوری که تا چند روز پیش، مرزهایش به عنوان خط مقدم جبهه نبرد با « رژیم صهیونیستی» به شمار می‌رفت، در حالی از هواپیمای خطوط هوایی مصر پیاده می‌شد که پای پلکان هواپیما، «رئیس جمهور» و «نخست وزیر» اسرائیلی با نیش‌های تا بنا گوش باز و آغوش گشوده انتظارش را می‌کشیدند.

دلال المغربی

آن روزها علاوه بر مسلمانان جهان اسلام که حیرت زده از تلویزیون‌های خود شاهد این مراسم عجیب بودند، فلسطینیان هم با چشمانی اشکبار به آینده‌ای می‌اندیشیدند که با این سفر شوم انتظارشان را می‌کشید. آن روزها پرچم فعالیت‌های ضد صهیونیستی بر دوش « یاسر عرفات» رییس سازمان آزادی بخش فلسطین و فرمانده شاخه نظامی این سازمان قرار داشت. عرفات به خوبی می‌دانست که این سفر جناب سادات، روزهای سیاهی را برای "نهضت مقاومت فلسطین" به دنبال خواهد آورد.خروج مصر از جبهه نبرد با رژیم صهیونیستی عملا به معنای تنها ماندن فلسطینیان در مواجهه با اشغالگران بود چرا که هیچ کدام از کشور های عربی دیگر ، به تنهایی و بدون همراهی مصر یارای نبرد با ارتش صهیونیستی را نداشت و همین نکته باعث می شد که تمایل به کنار آمدن با رژیم صهیونیستی در آنان نیز تقویت شود.تقویت چنین فضایی بهترین فرصت را به صهیونیست ها می داد تا فارغ از عکس العمل شدید کشورهای عربی ، حساب های خود را با فلسطینیان و در راس آنان «سازمان آزادی بخش فلسطین» تسویه کند.پس «عرفات» باید پیش از غافلگیری به دست صهیونیست‌ها، کاری صورت می‌داد.

در شب یازدهم مارس سال 1978، یک کشتی باری کوچک که در ظاهر به سوی شمال آفریقا حرکت می کرد ، هنگام رسیدن به مقابل آب های «فلسطین اشغالی» (50 کیلومتری ساحل «تل آویو») رسید، دو قایق لاستیکی را بر آب‌های دریای مدیترانه رها کرد. تمامی مسافران قایق‌ها، لباس فرم ارتش صهیونیستی را بر تن داشتند. اینان گروهی از فدائیان فلسطینی و هدفشان رسیدن به ساحل شهر «تل آویو» پایتخت «رژیم صهیونیستیـ بود. این فدائیان وظیفه داشتند عملیات ضدصهیونیستی بزرگی را در "تل‌آویو" به اجرا درآوردند که اشغالگران را به تلافی‌جویی وادار کند. تحلیل رهبران "فتح"(بزرگ ترین سازمان فلسطینی عضو «ساف») این بود که واکنش "دولت یهود" به چنین عملیاتی ، اگر منجر به توقف مسیر مذاکرات صلح مصر و اسراییل نشود، لااقل سرعت آن را کاهش می‌دهد و اگر این هدف هم محقق نگردد، حداقل این عملیات می‌توانست هشداری باشد به مقامات صهیونیست و سران کشورهای عرب مبنی بر این که نادیده گرفتن "ساف" می تواند برای تمامی منطقه خطرناک باشد. مخلص کلام این‌که، فدائیان فلسطینی با این عملیات قصد داشتند یک بار دیگر موجودیت خود را به شکل دردناکی به همة طرف‌های درگیر قضیه فلسطین یادآوری کنند. «خلیل الوزیر» ملقب به "ابوجهاد"، مرد شماره دوی "فتح" تقریباً از اوایل سال مراحل عملی کردن طرح عملیاتی خود را آغاز کرد. سیزده نفر از مجرب‌ترین و چریک های عضو "فتح" برای اجرای این عملیات که بازگشتی برایش متصور نبود انتخاب شدند. فرماندهی این تیم ویژه بر عهده دختری جوان و با انگیزه به نام "دلال سعید المغربی" قرار گفت. «دلال»متولد 1958 در فلسطین اشغالی (شهر «یافا» )بود که علاوه بر داشتن تهور و جسارت فراوان ، زبان عبری را به خوبی عربی صحبت می‌کرد. تیم 13 نفره ای که او فرماندهی اش را بر عهده داشت ، "جوخه دیریاسین" نام گرفت . این نامگذاری نمادین پیامی آشکار به «دولت یهود» داشت، چرا که در آن زمان پست نخست وزیری «رژیم صهیونیستی» بر عهده «مناخیم بگین» بود. 30 سال پیش از آن ، دار و دسته تروریستی که تحت فرماندهی همین« مناخیم بگین» قرار داشت به روستایی به نام «دیر یاسین» در حوالی قدس حمله برد و صد ها زن و کودک فلسطینی را قصابی کرد.خود عملیات نیز به یاد سخنگوی "ساف" که در سال 1973 در بیروت به دست کماندوهای صهیونیست ترور شد، "کمال عدوان" نامگذاری شد. جالب این جاست که وظیفه سرکوب «عملیات کمال عدوان» هم به «ایهود باراک» واگذار شد. در مسیر حرکت به سمت ساحل ، یکی از قایق‌های لاستیکی واژگون شد و دو فدایی به دلیل سنگینی تجهیزات خود غرق شدند. یازده فدایی دیگر پس از یک ساعت و نیم موفق شدند خود را به ساحلی در نزدیکی بزرگراه "حیفا - تل‌آویو" برسانند. آنان به سمت بزرگراه حرکت کرده و در راه یک صهیونیست را که متوجه هویت آنان شده بود به قتل رساندند. با رسیدن به بزرگراه مزبور، "دلال المغربی" دستور داد فدائیان دو اتوبوس را متوقف کنند. فدائیان، مسافران یکی از این اتوبوس‌ها را به اتوبوس دیگر منتقل کردند و یک اتوبوس با حدود یکصد گروگان و یازده فدایی فلسطینی به سمت "تل‌آویو" به حرکت درآمد. به "دلال" مأموریت داده شده بود که حتی الامکان خود را به یک هتل شلوغ در حومه جنوبی "تل‌آویو" برساند و مهمانان هتل را برابر آزادی چند تن از زندانیان فلسطینی به گروگان بگیرد.

هم «دلال» و هم «ابوجهاد» می‌دانستند که تحقق چنین تبادلی بسیار دور از ذهن است زیرا اساسا «مناخیم بگین» نخست وزیر و «موشه دایان» وزیر جنگ ، در موارد مشابه قبلی نشان داده بودند که به هیچ وجه برای نجات گروگان های صهیونیست تمایلی نشان نمی دهند. اما "دلال" تمام سعی خود را به کار برد تا مطابق برنامة عملیاتی عمل کند و در حقیقت این عملیات با رویکردی استشهادی طراحی شده بود. «دلال» احتمال می‌داد بتواند با این تعداد از گرو گان که به همراه دارد بتواند راهش را به سمت هدف از پیش تعیین شده باز کند. اما واحد ویژه ای از ارتش صهیونیستی در معیت تانک و نفربرهای زرهی ، در دو راهی "جلیلات"(که در میان صهیونیست ها ، دو راهی «کانتری کلاب» نامیده می شود) واقع در چند کیلومتری شمال "تل‌آویو"(نزدیکی شهرک صهیونیست نشین«هرتسلیا») موضع گرفت و بزرگراه را مسدود کرد. با نزدیک شدن اتوبوس حامل فداییان و گروگان ها به نظامیان صهیونیست، پیش از آن‌که فرصتی برای ایجاد ارتباط و مذاکره با فدائیان پیش بیاید، چرخ‌های اتوبوس به گلوله بسته شد و پس از توقف آن، تبادل آتش وسیعی میان فلسطینی‌ها و صهیونیست‌ها در گرفت .

در کمتر از 15 دقیقه، اتوبوس به گلوله ای از آتش تبدیل شد. پس از ساعاتی درگیری رودر رو میان فداییان فلسطینی و نظامیان صهیونیست که تحت فرماندهی «سروان ایهود باراک» قرار داشتند ، سرانجام «دلال المغربی» بر اثر اصابت گلوله ای به سرش به شهادت رسید و 8 تن از فدائیان نیز در کنارش بر خاک افتادند. همچنین 2 فدایی دیگر به چنگ صهیونیست‌ها اسیر شدند. با خاموش شدن آتشبار ها، صهیونیست ها به جمع آوری مصدومین پرداختند. آماری که در نهایت از کشته شده گان صهیونیست به دست آمد هولناک و کم سابقه بود:37 کشته و 80 زخمی. این رکورد از تلفات تا زمان انتفاضه دوم در سال 200 میلادی شکسته نشد. به این ترتیب "عملیات کمال عدوان" ساعات هولناکی را برای اهالی "تل‌آویو" به ارمغان آورد که هنوز هم در میان اتباع رژیم صهیونیستی و حتی صاحب‌نظران صهیونیست یکی از بدترین حوادث تاریخ این رژیم به شمار می‌آید .این عملیات تا کنون بزرگ ترین عملیات فدایی فلسطینیان علیه اشغالگران به شمار می رود و به اعتراف تحلیل گران نظامی «دولت یهود» ، اتباع اسراییل دیگر تا زمان جنگ 33 روزه لبنان چنین ساعات پر وحشت و هراسی را تجربه نکردند.

اجساد «دلال المغربی» و سایر فداییانی که در این عملیات به شهادت رسیده بودند در محلی موسوم به«گورستان اعداد» به خاک سپرده شدند و سر انجام پس از 30 سال، در جریان «عملیات تبادل اسرا» میان حزب الله لبنان و رژیم صهیونیستی ، از آرامگاه های موقتی شان خارج شده و به مقاومت اسلامی لبنان تحویل داده شده و در روز 28 تیر ماه 1387 شمسی پس از تشییع با شکوهی به خاک سپرده شدند.

محمدعلی صمدی

 

 

/ 10 نظر / 10 بازدید
پرستو (دختر ایران زمین)

با درود فراوان بر شما هموطن افرین دارد این افکار بیدارتان و عشق به وطنتان من خرسندم از اینکه با افکار شما آشنا شدم . امیدورام که ایرانی داشته باشیم آباد و سربلند و آزاد... هموطن باید بیشتر در تاریخ کهن و غنی خود غرق شویم تاریخ هر ملت شناسنامه ان ملت است ...ملتی که از گذشته خود بی خبر باشد مانند کسی است که شناسنامه و هویتی نداشته باشد . به سخن دیگر ملتی که تاریخ نداشته باشد مانند درختی است که ریشه نداشته باشد . درخت بی ریشه مانند بوته ایست که با وزش کوچکترین بادی از جایش کنده می شود و به سرنوشت غم انگیزی گرفتار می اید . وبلاگ دختر ایران زمین به پاس قدر دانی از روح بلند بزرگمردان و شیر زنان تاریخ ایران و سرداران و سربازان شجاعی که برای استقلال وطن از جانشان گذشتند یادی از ان عزیزان می کند و نیاز به حمایت شما هموطن عزیز دارد.روانشان شاد و سرافراز باد.اگر مایل به تبادل لینک بودین بگیم تا لینکتان را در وبلاگ دختر ایران زمین بگذاریم. پاینده ایران

کورش

درودد من شمارو لینک کردم اگر شما هم معیارهای مورد نظرتون رو در وبم دیدین به من لینک بدین ممنونم

(( بلاگ گروه موسیقی مهرگان ))

درود خواستم اول از بلاگ خوب شما تشکر کنم که در راه آشنائی مردم به موسیقی تلاش میکنید / و دیگر اینکه شما را با بلاگ (( گروه موسیقی مهرگان )) آشنا کنم این گروه موسیقی اصیل ایرانی چندین سال است که فعالیت خود را ادامه میدهد و بیشترین تاکید این گروه اجراهای آثار از اساتید موسیقی این مرز و بوم و دوره های مختلف موسیقی است که : قطعاتی از : استاد پرویز مشکاتیان – استاد حسین علیزاده و .... دوره های مختلف موسیقی : قاجار – گلها – چاووش – موسیقی معاصر و.... و قطعات ساخته شده سرپرست گروه : فرهاد ریحانی و اعضای دیگر گروه .... می باشد و اجراهای متعددی در تالارها و فرهنگسراها با نوازندگان مختلف داشته است . خواستم شما را به این بلاگ و آشنائی با این گروه دعوت کنم و در صورت تمایل شما گرانقدر با هم تبادل لینک داشته باشیم تا از اخبار جدید این گروه و اجراهای متعدد این گروه در چند ماه آینده با خبر باشید و این دو بلاگ با هم در رابطه باشند پس منتظر حضور گرم شما گرانقدر هستم (( بلاگ گروه موسیقی مهرگان )) http://www.mehregangroup.blogfa.com/ بدرود

علیرضا

سلام وبلاگ خوبي داري موفق باشي خوشحال ميشيم از سايت ما هم ديدن كني منتظريم

غلامعلی نسائی

پایگاه فرهنگی دیار رنج پایگاه تخصصی فرهنگ و پایداری دفاع مقدس جشنواره بزرگ ادبی ؛ بهترین نامه به پدر جانبازم پایگاه فرهنگی { دیار رنج } به منظور بزرگداشت مقام والای جانباز ازمیلاد ابوالفضل العباس تا هفته دفاع مقدس جشنواره بزرگ ادبی ؛بهترین نامه به پدر جانبازم را برگزار میکند .همیشه آرزو داشتم به تو بگویم لا لائی خس خس سینه ات چقدر برایم آرام بخش است همیشه آرزو داشتم جای دست و پائی که برای امنیت و آسا یش من داده ای باشم . همیشه آرزو داشتم … ولی هیچ وقت نتوانستم ،حالا هرچه آرزو دارم را برایت مینویسم … پدرحکایت کن ازخمپاره های که من خواب بودم افتاد. از گونه های که من خواب بودم وتر شد. بگو چند پرستو ازپشت خاکریزها پرکشیدن … (جانبازان پدران شرفت وغیرت ما هستن….. ۱-آخرین مهلت ارسال آثار یکم مهرماه مصادف با هفته دفاع مقدس 2- نامه های خود را لطفا از طریق پست الکترونیک به اندازه یک صفحه A۴ بفرستید. ۳- نام ونشانی و رده سنی میزان تحصیلات خود را بطور دقیق حتما بنویسید . ۴- آثار برگزیده درمجله امتداد ؛ نشریه فرهنگ وپایداری دفاع مقدس منتشر خواهد شد. ۵- آثاری که دربخش نظرات و با نام مستعار ارسال گر

هیئت بلاگ

سومین جشنواره خاکریز شیشه ای.. جهت تقدیر از تولیدکنندگان محتوای عرصه مقاومت قراره برگزار بشه... در این حرکت همراهی و همیاری شما بسیار موثر است...

امین

با سلام . مجموعه بانک اخبار امین به نظرات ، پیشنهادات و انتقادات همه شما دوستان نیازمند است . منتظر حضور گرمتان می باشم . التماس دعا .

صبا

سلام ممنون از حضور گرم شما التماس دعا _ یاعلی