عزای پیشوای سوم، بی‌تفکر یا با تفکر در فلسفه قیام عاشورا؟

 

باز محرم فرا رسید. سالروزی که باید به تفکر نشست و فلسفه قیام عاشورا را باز گفت. از دوران طفولیت که در این ایام به سر و سینه می‌ زدیم  و بر رثای حسین (ع) اشک می ریختیم. همواره برایم این سوال پیش می آمد که حسین برای چه چیز و چه نکته ای قیام کرد؟ اهمیت این سوال از آنجا برایم مضاعف شده بود که یقین داشتم پیرامون کربلا و شهادت جانگداز آفتاب سوم همواره تحریفاتی وجود داشته و ابوهریره صفتان همیشه دوست داشتند تا با جعل تاریخ و روایت، فلسفه قیام عاشورا را تحریف کنند. نمی خاهم بگویم که گریه بر حسین و عترت او نکوهیده است، اما می خواهم بگویم که گریه بدون شناخت حسین و ادامه دادن راه او فایده ای برای ما و  شیعیان  در پی نخواهد داشت. همان چیزی که اکنون در برخی از هیات ها و دستجات مذهبی شاهد آن هستیم.بیان فلسفه قیام عاشورا مهمترین اقدام در ایام محرم است و بیان فضائل ائمه و خواندن دعاهای مرتبط در این زمینه مورد تایید اهل بیت خواهد بود.

هر قیام و نهضتی عمدتاً از دو بخش خون و پیام تشکیل میگردد. مقصود از بخش خون، مبارزات خونین و قیام مسلحانه میباشد که مستلزم کشتن و کشته شدن و جانبازی در راه‌ آرمان مقدس است و مقصود از بخش پیام نیز، رساندن و ابلاغ پیام انقلاب و بیان آرمانها و اهداف آن است

با بررسی قیام مقدس امام حسین(ع) این دو بخش کاملاً در آن به چشم میخورد؛ زیرا انقلاب امام حسین(ع) تا عصر عاشورا مظهر بخش اول، یعنی بخش خون و شهادت، بود و رهبری و پرچم‌داری نیز بر عهدهی خود ایشان قرار داشت، و پس از آن، بخش دوم به پرچمداری امام سجاد(ع) و حضرت زینب(س) آغازید با سخنان آتشین خود، که پیام انقلاب و شهادت سرخ آن حضرت و یارانش را به آگاهی افکار عمومی رسانیدند و طبل رسوایی حکومت پلید اموی را به صدا درآوردند.

 

از سوی دیگر بازخوانی شرایط سیاسی حاکم بر زمان امویان در شام و سوریه حقلیق تلخی را بازگویه می کند، چرا که معاویه  و عمروعاص زمانی که به قدرت رسیدند به شدت و حدت تمام کلیه مخالفان خویش را از سر راه برداشته و جامعه وقت را متناسب با شعور سیاسی درخواستی خود بار آوردند.  شواهد موجود نشان می دهد که بنیامیه با تبلیغات زهرآگین و کینه توزانهاش، خاندان پاک پیامبر را در نظر مردم شام منفور جلوه داد و در مقابل، بنیامیه را خویشان رسول خدا و نزدیکترین افراد به او معرفی کرده بود، به طوری که پس از پیروزی قیام عباسیان و استقرار حکومت ابوالعباس سفّاح، ده تن از امرای شام نزد وی رفتند و همه سوگند خوردند که ما تا زمان قتل مروان ـ آخرین خلیفه اموی ـ نمیدانستیم که رسول خدا(ص) جز بنیامیه خویشاوندی داشته باشد که از او ارث ببرند، تا آن که شما امیر شدید. درباره فلسفه قیام عاشورا هر چند تحلیل های زیادی ارایه شده اما معدود سخنان باقی مانده از پیشوای سوم خود به خوبی نشانگر هدف خروج امام حسین از مکه و مدینه و حرکت به سمت کوفه است.

ایشان در جایی فرموده است: « من به جهت خود خواهی و گردنکشی و فتنه انگیزی و ستمگری خارج نشدم، بلکه به قصد اصلاح امت جدم خروج کردم. می خواهم به معروف فرمان دهم و از منکر باز دارم و بر سیره جدم و پدرم علی بن ابیطالب (ع) رفتار کنم »

طبق مدارک مستند تاریخی هنگامی که امام حسین (ع) با سپاه حر برخورد می کند ، در وقت نماز برای اصحاب خویش خطبه ای خواند؛ در قسمتی از این خطبه چنین آمده است : « اما بعد فقد نزل بنام الامه ما قد ترون دان الدنیا قد تغیرت و الحق لا یعمل به والی الباطل لا یتناهی منه لیرغب المومن فی لقاء ربه حقا حقاً فانی لا اری الموت الاسعاده و الحیاة مع الظالمین الابرما».

 وضعیتی پیش آمده که می بینید. اوضاع زمانه دگرگون شد، زشتی ها آشکار گشته و نیکیها و فضیلتها رخت بربسته است، از خوبیها تنها جز اندکی به اندازه قطرات ته مانده ظرف آب برجای نمانده است، مردم چون چهارپایان به زندگی پست و ذلت باری تن داده اند. آیا نمی بینید که به حق عمل نمی شود و باطل مورد نهی قرار نمی گیرد؟ در چنین روزگاری شایسته است که شخص مومن دیدار پروردگارش بشتابد،براستی من مرگ را جز سعادت و زندگی با ستمکاران را جز سعادت و زندگی با ستمکاران را جز رنج و نکبت نمی بینم.

امام هم چنین به به ولید بی عقبه فرموده است: آگاه باشید! که این فرومایه (ابن زیاد) و فرزند فرومایه مرا در بین دو راهى شمشیر و ذلت قرار داده است ما کجا و ذلت کجا چرا که خدا و پیامبرش و مومنان از ذلت پذیرى ما ابا دارند و دامنهاى پاک مادران و مغزهاى با غیرت و نفوس با شرافت پدران ، روا نمى دارند، که اطاعت افراد لئیم و پست را بر قتلگاه کرام و نیک منشان مقدم بداریم . آگاه باشید! که من با این گروه کم و با قلت یاران و عقب نشینى کنندگان ، براى جهاد آماده ام .

با توجه به آنچه که در بالا به آن اشاره رفت. اندیشه دارم که تفکر بر اهداف قیام عاشورا و عمل به آنچه که امام پیش از قیام برای شیعیان خود ترسیم نموده است، فضیلتی به مراتب افزونتر از عزاداری صرف و بدون اندیشه خواهد داشت.

 

/ 5 نظر / 18 بازدید
غریبه

چه کوتاه است شب های وصال دلبران یارب! خدا از عمر ما بر عمر این شب ها بیفزاید

نخبگان توریسم

با درود به اطلاع می رساند بزرگترین پایگاه مجازی گردشگری و هتلداری کشور ، نخبگان توریسم راه اندازی شد. جهت خدمت به علم و فرهنگ صنعت گردشگری ، خواهشمند است این رویداد بزرگ را اطلاع رسانی نمایید. نخبگان گردشگری کشور شمایید، پیشاپیش به جامعه مجازی خود خوش آمدید. با سپاس مهران سرفلاح مدیریت

درنین

سلام من دوست داشتم در مورد زندگی شخصی امام حسین بدانم اما مطلب خاصی ندیدم. این آدم با این مشخصات به زندگی شخصی چطور نگاه می کرده؟ اگر سایت خاصی می شناسید ممنون می شوم اگر معرفی کنید.

کیان

سایت خوبی داری! در نظر سنجی زیر شرکت کنید: کدام شخصیت را بزرگترین شخصیت تاریخ ایران می دانید؟ rendane-mast.mihanblog.com

شور حسين(عليه السلام)

سلام بر فاطميه فاطميون عزيز با طرح بانوي بي حرم بروز و منتظر حضور شما هستيم.. كد 8 لوگوي سه گوش اختصاصي فاطميه كد18 نوحه زيبا ويژه فاطميه حتما شركت كنيد تا به همگان نشان دهيم شهادت مادرمان زهرا(سلام الله عليها) هرگز افسانه نيست.. آدرس پايگاه: Shorehosein.blogfa.com