می سرایم فاطمه بودن فاطمه را

امروز روز شهادت کریمه اهل بیت (ع) فاطمه زهرا (س) بانوی پهلو شکسته ای است که قلم بزرگان نیز یارای  بازکاوی حتی گوشه هایی از زندگی آن یاس گمشده مدینه را ندارد، چه رسد به قلم حقیر و ناتوان نویسنده  بی بضاعتی  چون شارح این سطور ، اما از آنجا که  همیشه خود را  وامدار اهل بیت می دانم، در این مقال اندک تلاش  می کنم  تا حداقل مکنونات قلبییم را به رشته تحریر کشم، باشد که در روز جزا  که کسی را یارای کمک به کس دیگری نیست، آن معصومه بی همتا،  شفیع من و  شیعیانی باشد که حداقل در قلوب خود به اهل بیت محبتی داشته اند تا چه باشد و مقبول حضرت دوست چه افتد. وقتی می خواهم درباره فاطمه بنویسم، قلم دردستانم می لرزد که چه بنویسد درباره فاطمه ای که «فاطمه» است. نمی توان از فاطمه نوشت و از مظلومیت او سخن نگفت. نمی شود یاد اهل بیت بود و برای فاطمه اشک نریخت و نمی شود درباره خاندان نبوت شعر یا نثری نوشت، اما درباره فاطمه نسرود. پس ای قلم بسرا سرود فاطمه بودن فاطمه را...

به اعتقاد بیشتر مورخان اسلامی شهادت حضرت فاطمه در سال 11 هجری اتفاق افتاده است، هر چند که در این خصوص میان مورخان  اختلاف نظر وجود دارد. از همین رو تاریخ شهادت آن حضرت بر چند روایت در تاریخ ذکر شده است، ولی روایت معروف سیزدهم جمادى الاولى و روایت دیگر سوم جمادى الثانیه سال 11هجرى است که بنا برقول اول 75 روز و بنا بر روایت دوم 95 روز بعد از رحلت رسول الله (ص) آن حضرت دار فانی را وداع گفته است.

حضرت فاطمه زهرا (س) دختر رسول گرامی اسلام (ص) و همسر امیرمؤمنان علی بن ابی طالب (ع)، یکی از بانوان قدسی عالم بشریت و مهتر زنان عالم است. پیامبر خدا (ص) درباره وی فرموده اند: فاطمه، حوری (بهشتی) است که به صورت انسان آفریده شده است. من هر گاه مشتاق بهشت می شوم، به نزد فاطمه می روم و بوی بهشت برین را از وی استشمام می کنم.

حضرت امام صادق (ع) نیز درشان سیده زنان عالم فرمودند: فاطمه نزد خدای تعالی 9 اسم دارد: فاطمه، صدیقه، مبارکه، طاهره، زکیه، راضیه، مرضیه، محدثه و زهرا.

اما چرا فاطمه ؟ از آن رو که او و شیعیانش از آتش جهنم قطع شده‌اند  و  زهرا از آن رو که  نور آن بانوی مکرمه در یک روز سه بار برای امیرالمؤمنین می‌درخشید و چون در محراب عبادت می‌ایستاد، نور درخشنده او برای اهل آسمان می‌ درخشید، همانگونه که نور ستارگان برای اهل زمین می‌درخشد.

درگذشت فاطمه زهرا هر چند برای همه مسلمانان صدر اسلام غافلگیر کننده و مساله ای به شدت ناراحت کننده بود، اما داستان برای امام علی به گونه دیگری رقم خورده بود، وجود مقدس امیرالمومنین على (ع) بعد از شهادت حضرت فاطمه  چنان به درد امد که گریه و ناله اش بلند شد ودر فراق همسر عظیم الشان خویش چنین سرود:

لکل اجتماع من خلیلینفرقته

و کل الذى دون الفراققلیل

و ان افتقادى فاطما بعداحمد

دلیل على ان لا یدومخلیل

یعنى: هر اجتماعى از دو دوست آخر به جدایی منتهى مى شود و هر مصیبتى که غیر از جدایى و مرگ باشد، اندک است. رفتن فاطمه بعد ازحضرت ختمى مرتبت پیش من دلیل است بر آن که هیچ دوستى باقى نمى ماند.

بررسی گوشه هایی از زندگی «فاطمه آل عبا» نشانگر آن است که مظلومیت با همه بخش هاى زندگى صدیقه طاهره پیوند خورده است، به ویژه حوادث دوران پس از رحلت پیامبر اکرم (ص) که همچون تندبادى بر آن حضرت وزیدن گرفت و منجر به شهادت دردناک و غم آور آن ریحانه رسول شد.

کودکى فاطمه مرضیه (س) با دوره نخست تبلیغ دین در مکه توأم گردید. مشاهده پدر که به ضرب سنگباران زخمى شده یا شکمبه شتر بر سر و روى مبارکش ریخته اند، بخشى از سهم کودکى فاطمه (س) در رسالت دشوار رسول خدا محمد (ص) بود. اوج این سختى، در سه ساله محاصره در شعب ابى طالب (ع) به وقوع پیوست. تلخ کامى هایى که با مرگ مادر عزیزش، تلخ تر شد. مظلومیت  و داستان شهادت حسین (ع) – که حضرت فاطمه به وقوع ان اشراف پیدا کرده بود- نیز  حتى پیش از ولادت، قلب و جان بانوى بزرگ اسلام را از غم و اندوه آکنده ساخت، چنان که در لحظات سراسر اندوه وداع آن حضرت با همسر مظلومش امیرالمؤمنین  از آخرین وصایاى صدیقه طاهر ه این بود که «کشته دشمنان در کنار فرات را از یاد مبر».

تعبیر خود ایشان در شعر منسوب به حضرتش این است: مصیبت هایى بر من فروریخت که اگر به روزها افکنده مى شد آنها را به شبهاى تاریک بدل مى نمود.

براى رسوایى غاصبین حق فاطمه و آن مردمى که ظلم در حق دختر پیغمبر نموده اند، همین بس که ریحانه رسدل خدا  وصیت نمود تا على شبانه  و در غیاب غاصبان و ظالمان، جسد او را دفن نماید. این کار به تمام اهل عالم اعلام کرد که فاطمه از عده شناخته شده ای بیزارى جسته و راضى نشده که در تشییع جنازه اش شرکت نمایند و یا بر حضرتش ‍ نماز بخوانند .

السلام علیک یا سیدةنساء العالمین.

السلام علیک ایتها المعصومة المظلومه.

السلام علیک ایتهاالمظلومة الممنوعة حقها.

السلام علیک یا والدة الحجج على الناس اجمعین.

السلام علیک یا سیدة نساء العالمین من الاولین و الاخرین.

السلام علیک یا ام الحسن و الحسین سیدى شباب اهل الجنة.

السلام علیک یا ام المومنین. السلام علیک یا ایتها الصایقة الشهیده

/ 1 نظر / 11 بازدید
admin

با درود و سلام خدمت شما دوست عزیز سایت بسیار قشنگ،جذاب وپرمحتوایی دارید.من admin هستم. و فرومی آموزشی،علمی و تخصصی برای تمام ایرانیان راه اندازی کردم. خوشحال می شوم از تخصص و مهارت شما به عنوان مدیری لایق و کاردان بهره مند شوم.درصورت علاقه بازدیدی بفرمایید. www.p30stars.net موفق باشید.منتظر حضور سبز شما هستم.