سرزمین ترک‌ها (۱)

دانستنی‌هایی درباره مطبوعات ترکیه

طی روزهای گذشته برای حضور در برنامه شب عروس و بزرگداشت مولانا و بازدید از جاذبه‌های توریستی ترکیه به اتفاق جلیل اکبری صحت (روزنامه ایران) منوچهر دین‌پرست (خبرگزاری مهر) مهدی فتح اللهی و بهزاد طهماسبی (شبکه خبر)

علی صمیمی (ایران نیوز) علی نصیریان (ایرنا) سیمین (میراث خبر) آقای دهقان

(روزنامه آسیا) هازم ترکیه شدیم. پرواز ما از تهران به استانبول و استانبول به انکارا بود.

هر چند که برخی کشورهای جهان را ازنزدیک دیده‌ام. اما باد اعتراف کنم که کشورهایی مثل اماران با برخورداری از نفت و ایجاد مناطق آزاد به این درجه از رشد رشسیده‌اند اما رشد ترکیه از هر نظر حایز اهمیت است.

در کل دیدارهای ما با مسئولین توریستی و مطبوعاتی ترکیه حایز اهمیت زیادی بود . در ترکیه به  بحث مطبوعات و آزادی رسانه‌ها اهیت زیادی داده می‌شود.

نخستین دیدار ما با مدیر کل مطبوعات نخستژ وزیر ترکیه به نام صالح ملک بود. در این دیدار مدیر کل اطلاعات مطبوعات نخست‌وزیری ترکیه، نقش وجایگاه رسانه را در تعمیق و گسترش روابط ایران و ترکیه حائز اهمیت خواند. 

 صالح ملک  افزود: ترکیه و ایران از روابط نزدیکی برخوردار بوده و اشتراکات تاریخی دو کشور به دوران‌های گذشته باز می‌گردد. از این رو گسترش روابط مطبوعاتی در بهبود روابط ایران و ترکیه نقش مهمی به عهده‌ دارد.

به گفته وی از 2001 تا 2005 چندین بار روزنامه‌نگاران و خبرنگاران ایرانی از ترکیه و مطبوعات این کشور بازدید کرده‌اند و امید می رود که این رفت و آمدها بیشتر شود.

مدیر کل اطلاعات مطبوعات نخست‌وزیری ترکیه پیرامون وظایف این اداره گفت: اداره کل مطبوعات پس از انقراض‌ عثمانی‌ها و تشکیل جمهوری ترکیه تشکیل شد. پس از آن نیز خبرگزاری آناتولی فعالیت خود را آغاز کرد و به مرور نیز مطبوعات در ترکیه شکل گرفتند. اداره کل مطبوعات از نظر فعالیت‌های داخلی، محلی و مرکزی از چند بخش تشکیل شده است. در فعالیت‌های مرکزی عمدتا فعالیت‌های خبری مثل یک مرکز بزرگ خبری وجود دارد که از خارج نیز اخبار را جمع‌آوری و ترجمه می‌کند. در بخش چاپ و انتشارات نیز کتب و نشریات با هدف شناساندن ترکیه در داخل و خارج به چاپ می‌رسند.

صالح ملک افزود: همکاری و تعامل با رسانه‌های داخلی جزو وظایف اداره کل مطبوعات است. افزون بر این برنامه‌های آموزش نیز از سوی این اداره تدوین می‌شود.

وی با اشاره به صدور مجوز فعالیت برای روزنامه‌نگاران ترک گفت، صدور کارت روزنامه‌نگاری از وظایف ما بوده و منسوبین این کارت در حال حاضر 1085 نفر هستند.

به گفته صالح ملک، صدور کارت برای روزنامه‌نگاران رشته‌های مرتبط با خبر 12 ماه، غیر خبری 18 ماه و دیپلم بیش از 2 سال زمان نیاز دارد.

مدیر کل اطلاعات مطبوعات نخست‌وزیری ترکیه افزود: پس از تشکیل مدارک کمیسیون 13 نفره‌ای متشکل از 2 نماینده از جمعیت خبرنگاران، یک نماینده از جمعیت خبرگزاری آنکارا، یکی از اعضای روزنامه‌نگاران ازمیر، نماینده‌ای از سندیکای روزنامه‌نگاری ترکیه، یک نماینده از روزنامه‌نگاری محلی، یک تن از صاحبین روزنامه، یک عضو افتخاری، یک تن از اعضای حامل کارت دایمی و 2 نماینده از اداره کل مطبوعات تشکیل و پرونده مربوطه را مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌دهند.

ملک با اشاره به اینکه در سطح ترکیه 2324 روزنامه و 2680 مجله وجود دارد، خاطرنشان کرد: 28 آژانس خبری، 24 شبکه سراسری، 16 شبکه منطقه‌ای، 216 شبکه محلی تلویزیونی، 65 تلویزیون کابلی، و 69 شبکه ماهواره‌ای نیز در ترکیه فعالیت دارند.

وی در عین حال تعداد شبکه‌های رادیویی را 1139 شبکه ذکر کرد.

وی افزود: عمده شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی ترکیه متعلق به بخش خصوصی بوده و دولت تنها دارای 7 شبکه است.

وی گفت: 38 دانشکده روزنامه‌نگاری و ارتباطات در ترکیه به آموزش علاقمندان مشغول هستند.

به گفته مدیر کل اطلاعات مطبوعات نخست‌وزیری ترکیه، تیراژ روزنامه‌ها در ترکیه به 5000000 می‌رسد.

ملک افزود: با وجود اینکه روزنامه‌هایی مثل حریت و زمان از تیراژ بالایی برخوردارند، اما ما در اداره کل مطبوعات به این چیزها توجه نداریم و به تمامی رسانه‌ها به یک چشم نگاه می‌کنیم. مسئولان روزنامه‌ها نیز از سوی خود روزنامه تعیین و انتخاب آنها تنها به استانداران اطلاع داده می‌شود.

 

مدیر نمایندگی روزنامه حریت در آنکارا:

 

تیراژ مطبوعات در ترکیه از 5 میلیون فراتر رفته است

مدیر نمایندگی روزنامه حریت در آنکارا گفت: تیراژ مطبوعات در ترکیه از 5 میلیون فراتر رفته است.

خانم نورباتور در دیدار و بازدید خبرنگاران ایرانی از این نمایندگی افزود: روزنامه حریت به تنهایی 800 هزار تیراژ دارد.

وی با تقسیم‌بندی روزنامه‌های ترکیه به 3 قسمت سیاسی، حزب جمهوریت و حزب لیبرال گفت: برخی از روزنامه‌ها مثل صباح نیز عامه‌پسند بوده و بار عمومی دارند .

وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه آیا در روزنامه حریت میز ایران وجود دارد یا خیر؟ گفت: برای ایران میز خاصی نداریم، اما برای برخی کشورها وجود دارد.

وی از اکتای اکشی - سر مقاله نویس- به عنوان یکی از روزنامه‌نگاران موفق ترکیه نام برد و با اهمیت بر شمردن اخبار ایران برای رسانه‌های ترک گفت: انقلاب ایران بسیار مورد توجه رسانه‌های ترکیه و افکار عمومی قرار گرفت در زمان جنگ نیز رسانه‌های ترکیه توجه زیادی به ایران داشتند. آخرین انتخابات ریاست جمهوری ایران نیز از سوی روزنامه‌های ترک مورد توجه زیادی قرار داشت.

نوربادور با یاد کردن از سینمای ایران به عنوان سینمایی بسیار قوی از عدم اکران این فیلم‌ها در ترکیه اظهار تاسف کرد.

 

مدیر روزنامه‌نگاران شهر قونیه:

 

در شهر قونیه 4 شبکه تلویزیونی و 27 روزنامه محلی مشغول فعالیت هستند

 

مدیر روزنامه‌نگاران شهر قونیه گفت: در داخل شهر قونیه 4 شبکه تلویزیونی و 27 روزنامه محلی مشغول فعالیت هستند.

 صفا ازدرلر افزود: 500 نفر نیز در قونیه در صنعت مطبوعات مشغول به کار هستند.

مدیر روزنامه‌نگاران قونیه، مولانا را سرفصل مشترکی میان فرهنگ‌ها خواند و افزود: گردشگران معمولا از مولانا چیزهایی خوانده یا شنیده‌اند، اما به طور حتم فعالیت‌های رسانه‌ای تاثیر به سزایی در معرفی هر چه بیشتر این شاعر بزرگ خواهد داشت.

وی ادامه داد: مولانا از چنان شخصیت بزرگی برخوردار است که علاقه جهانی به این شاعر حتی در کشورهایی مثل امریکا روز به روز بیشتر می‌شود.

مدیر روزنامه‌نگاران شهر قونیه با اظهار تاسف از اینکه اهمیت مولانا در ترکیه کمی دیر فهمیده شده خاطرنشان

کرد: شهردار قونیه برای معرفی حضرت مولانا مثنوی معنوی را به 5 زبان از جمله فارسی ترجمه کرده و به گردشگران و زایران اهدا می‌کند.

 

مدیر جمعیت روزنامه‌نگاران آنتالیا:

 

در آنتالیا 24 روزنامه محلی، 3 شبکه تلویزیونی و 29 شبکه رادیویی وجود دارد

مدیر جمعیت روزنامه‌نگاران آنتالیا گفت: در آنتالیا 24 روزنامه محلی، 3 شبکه تلویزیونی و 29 شبکه رادیویی به فعالیت اطلاع‌رسانی مشغول هستند.

 اردوغان کاخیا افزود: شبکه دولتی TRT نیز در آنتالیا شعبه دارد. از این گذشته یکی از شبکه‌های تلویزیونی آنتالیا برای کل ترکیه برنامه پخش می‌کند .

مدیر جمعیت روزنامه‌نگاران آنتالیا تصریح کرد: رادیو توریستی با مرکزیت آنتالیا نیز به 6 زبان در همه ترکیه برنامه دارد.

کاخیا با اشاره به حضور شعبات آنتالیا در روزنامه‌های ترکیه گفت: تیراژ رسانه‌های ترکیه از مرز 5 میلیون فراتر رفته و در برخی مواقع تیراژ روزنامه‌هایی چون حریت و ملیت و صباح تا یک میلیون و 200 هزار نسخه می‌رسد.

به گفته وی آنتالیا از نظر روزنامه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی در ترکیه چهارم است.

مدیر جمعیت روزنامه‌نگاران آنتالیا پیرامون نحوه حمایت جمعیت از روزنامه‌نگاران گفت: اگر برای اعضای جمعیت اتفاقی رخ دهد جمعیت با استفاده از وکیل جمعیت مساعدت‌های لازم را اعمال می‌کنند. از این گذشته ما برای راحت‌تر کردن کار خبرنگاران با ادارات دولتی و خصوصی در ارتباط هستیم.

 

/ 0 نظر / 15 بازدید