سفر به سرزمين ترك‌ها (۵)

ديدار با مديران توريستی و جهانگردی ولايات تركيه

در طول سفر به چند تن از مديران جهانگردی تركيه از جمله با مدير توريسم آنتاليا - قونيه - آنكارا - ترك ساپ و ... ديدار كرديم. متن كامل اين ديدارها را در پايين خواهيم خواند اما تكيه كلام آنكه اين ترك‌ها در جذب توريست خيلی زرنگ هستند.

مستشار وزير توريسم تركيه گفت: شاخص رشد و توسعه توريسم تركيه در حوزه جذب گردشگران جهان ‌٢٢ درصد و در حوزه ايران ‌٥٠ درصد رشد داشته است.

 «دكتر مصطفي ايسن» در ديدار با جمعي از خبرنگاران ايراني افزود: تركيه براي جذب جهانگردان برنامه‌هاي زيادي تدوين كرده كه از گذر اين برنامه‌ها تا ماه جاري، ‌٢١ ميليون جهانگرد وارد تركيه شده‌اند.

وي با تاكيد به اينكه تركيه به لحاظ جاذبه‌هاي طبيعي و تاريخي از نظر دنيا شناخته و كشف شده است، گفت: ما بهترين زير ساخت‌ها و هتل‌ها و مراكز خدماتي را براي جهانگردان آماده كرده‌ايم. البته هر يك از عوامل ياد شده به تنهايي كافي نيست، چرا كه همه اين عوامل و ارايه سويس‌ها به بهترين نحو ممكن در تركيه به صورت فرهنگ در آمده است.

مستشار وزارت فرهگ و توريسم تركيه افزود: براي توسعه صنعت توريسم بالغ بر ‌٢٠ سال است كه در حال برنامه‌ريزي هستيم. امسال هم استانبول با ‌٤١ درصد رشد، نخستين شهر در دنياست كه گردشگران و مسافران زيادي را به خود جذب كرده است.

به گفته‌ ايسن، تركيه طبق پيش‌بيني‌هاي WTO تا ‌٢٠٠٤، ‌٥/١٧ ميليون گردشگر داشته، اما تا ‌٢٠١٠ اين رقم به ‌٣٠ تا ‌٣٥ ميليون افزايش خواهد يافت.

وي با اشاره به رقابت تركيه با كشورهايي چون اسپانيا و فرانسه در جذب توريست، به درآمد ‌١٨ ميليارد دلاري تركيه از صنعت جهانگردي اشاره كرد و در عين حال خاطرنشان شد كه توريسم تركيه جلوتر از برنامه‌هاي wto حركت كرده است.

مستشار وزارت فرهنگ و توريسم تركيه گفت: براي جذب هرچه بيشتر جهانگردان فرودگاه‌هاي آتاتورك و آنتاليا بازسازي شده و صنعت حمل و نقل نيز با تحولات جدي مواجه گشته‌اند.

ايسن همچنين با اشاره به خروج ‌٧ ميليون مسافر از تركيه و تعداد اندك ورودي اين تعداد مسافر به ايران افزود: از تمام دنيا جهانگردان دوست دارند كه از جاذبه‌هاي تاريخي ايران بازديد كنند، اما ايران بايد براي تحقق برنامه‌هاي گردشگري در صنعت توريسم به طور اساسي و پايه‌اي رشد كند كه ما در اين راه آماده كمك و انتقال تجربه‌ها به همه كشورهاي مسلمان و ايران هستيم.

مستشار وزارت فرهنگ و توريسم تركيه در خصوص پيك مسافرت به تركيه گفت: هرچند كه جهانگردان ورودي به تركيه در طول ‌١٢ ماه پراكنده شده‌اند، اما حجم ورود مسافر به تركيه در ماه‌هاي مهر و آبان و تابستان بيشتر است.

 

مدير فرهنگ و توريسم شهر قونيه گفت: برنامه‌ريزي بزرگداشت 732 سال مولانا از ماه‌هاي پيش شروع شد كه دراين ميان از 35 كشور جهان از جمله ايران براي حضور در اين برنامه دعوت به عمل آمد.

عبدالستار يارار افزود: حضرت مولانا به استناد آثار ارزشمندش بر اساس اهدافي كه قرآن و پيامبر اسلام داشته‌اند، حركت كرده و همه انسان‌ها را به درك متقابل و عشق دعوت نموده است. از همين رو مسابقه جايزه صلح مولانا 2007 در شهر قونيه برگزار خواهد شد.

وي گفت: به يونسكو نيز پيشنهاد داديم تا 2007 را سال مولانا اعلام كند، اما هنوز پاسخي به ما داده نشده است.

مدير فرهنگ و توريسم قونيه در خصوص مراكز اقامتي قونيه افزود: در ايام معمولي تخت به تعداد كافي وجود دارد، اما با آغاز آيين بزگرداشت مولانا با مشكل تخت مواجه مي‌شويم، به گونه‌اي كه تنها در شب عروس بيش از

45 هزار مسافر براي زيارت بارگاه مولانا وارد قونيه مي‌شوند. البته سال آينده براي برطرف كردن اين مشكل، 1500 تخت به مراكز اقامتي قونيه اضافه مي‌شود.

به گفته يارار، در سال 2004 يك ميليون و 350 هزار و در سال 2005 تقريبا 2 ميليون زاير و جهانگرد وارد قونيه شده‌اند.

وي افزود: برا‌ي آشنايي زوار و جهانگردان با آموزه‌هاي مولانا، علاوه بر فيلم تلويزيوني 5 زبانه، بروشورها و كاتالوگ‌هاي مولانا نيز به زايران اهدا مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: سال گذشته 11 و امسال 15 برنامه براي بزرگداشت مولانا طراحي شده است.

يارار، با اشاره به اجراي سماع در كشورهاي ديگر گفت‌: براي اجراي اين مراسم معنوي در ايران منتظر دعوت هستيم.

مدير فرهنگ و توريسم ولايت قونيه همچنين با اشاره به اجراي برنامه‌هاي هنري ايراني‌ها در قونيه همچون عليرضا قرباني گفت كه شهرام ‌ناظري هم در صورت تمايل مي‌تواند در قونيه كنسرت برگزار كند.

مدير توريسم ولايت آنتاليا گفت: تلاش تركيه بر اين است كه ارتباطات خود را با ايران بيشتر كند. در اين راستا جلساتي و برنامه‌هايي اتخاذ شده تا تعداد گردشگران ايراني در تركيه به مراتب از تعداد كنوني بيشتر باشد.  ابراهيم آجار افزود: وزير فرهنگ و توريسم تركيه - آتيلا كوچ - به گسترش ارتباطات توريستي ميان ايران و تركيه اهميت زيادي قائل بوده و در اين راستا برنامه‌هايي براي جذب گردشگران ايراني صورت گرفته است.

وي با اشاره به اينكه از 800 هزار ايراني وارد شده به تركيه 200 هزار نفر از آنتاليا بازديد كرده‌اند، افزود: ‌قرار بر اين نيست كه تنها از ايران گردشگر وارد تركيه شود، بلكه برنامه‌هايي داريم تا گردشگران تركيه نيز از ايران بازديد كنند.

مدير توريسم ولايت آنتاليا نقش تبليغات در توسعه توريسم را حايز اهميت فراواني خواند و خاطرنشان شد كه ايران براي تحقق برنامه‌هاي توريستي و رشد اين صنعت بايد تبليغات مدوني را سازماندهي كرده و در نمايشگاه‌هاي بين‌المللي جهانگردي حضور يابد.

ابراهيم آجار، ساحل و دريا، پيست اسكي آنتاليا، شهر تاريخي آنتاليا، موزه باستان شناسي و وجود 160 سايت تاريخي را از جمله جاذبه‌اي توريستي تركيه خواند وافزود: تلاش ما بر اين است كه توريسم آنتاليا محدود به دريا نشود.

وي همچنين با تاكيد بر نقش مشتري محوري در صنعت جهانگردي گفت: تمام برنامه‌هاي توريستي تركيه با توجه به محوريت اين نقش تعريف شده است.

مدير توريسم آنتاليا در ادامه سياست‌هاي تشويقي دولت تركيه مبني بر واگذاري مجاني زمين به سرمايه‌گذاران را از 20 سال گذشته مورد اشاره قرار داد.

آجار گفت: توريسم در آنتاليا از جايگاه ويژه‌اي برخوردار است و در اين ميان گردشگران ايراني از اهميت زيادي براي ما برخوردارند. يك توريست اروپايي به طور متوسط 700 دلار در تركيه هزينه مي‌كند، اما اين رقم براي ايراني‌ها به نزديك 1000 دلار مي‌رسد.

به گفته اين مقام مسوول وزارت توريسم تركيه در آنتاليا هتل‌هاي اداره توريسم به 320 هزار و شهرداري به 80 هزار تخت مي‌رسد كه با اين احتساب در مجموع آنتاليا داراي 400 هزار تخت اقامتي است.

/ 0 نظر / 14 بازدید