تاثير توامان گردشگري و صنايع دستي در نظام توسعه

گردشگري و صنايع دستي چه ارتباط متقابلي داشته و يا احيانا مي‌توانند داشته باشند؟ اگر يادمان باشد دربحث ادغام سازمان‌هاي ميراث فرهنگي و گردشگري، بحث ادغام سازمان‌هايي چون صنايع دستي نيز مطرح بود كه بنا به دلايلي جامه تحقق به خود نپوشيد.
 استقبال از نمايشگاه‌هاي صنايع دستي همواره نشان داده كه براي توسعه صنايع دستي راهي جز توسعه گردشگري داخلي و خارجي وجود ندارد و به عبارت بهتر رشد اين دو حوزه ارتباط مستقيمي با توسعه هر دو بخش دارد.
اين درحاليست كه استان‌هاي توسعه‌نيافته كشور از بسترهاي مناسب گردشگري و يا توسعه اين صنعت برخوردار نبوده و همين عاملي شده است تا گردشگران معدودي به اين نقاط سفر كنند. به اين ترتيب در كنار محدوديت و حتي نبود بازاريابي مناسب، هاله‌اي از فراموشي بر روي صنايع دستي اين مناطق سايه افكنده است.
به گفته معاون اقتصادي سازمان صنايع دستي: اگر دستگاه‌هاي دست ‌اندركار گردشگري براي سفر گردشگران به نقاط مختلف كشور بستر‌سازي كنند و شرايطي مهيا شود كه گردشگران خارجي و داخلي بتوانند به سهولت به همه نقاط كشور سفر كنند، شاهد توسعه صنايع‌دستي استان‌هاي محروم نيز خواهيم بود.
شايد بتوان از راه‌اندازي تورهاي صنايع دستي به عنوان عاملي تاثيرگذار در گسترش و توسعه صنايع دستي محلي و ملي نام برد، چيزي كه اكنون كشورهايي چون سوريه را بر آن داشته كه با استفاده از صنايع دستي تجربه جديدي را در توريسم تجربه كنند. هرچند كه اين امر هنوز در ايران نهادينه نشده است؛ اما با توجه به تكثر فرهنگ‌هاي بومي ايران و صنايع مختلف دستي، راه‌اندازي تورهاي صنايع دستي و پي بردن به ارتباط دو حوزه گردشگري و صنايع دستي مي‌تواند تا حدي سياست‌گذاران را در گسترش اين حوزه‌ها ياري دهد.
فرانچسكو فرانجيالي - دبير كل سازمان جهاني گردشگري - نيز مي‌گويد: من فكر مي‌كنم كه صنعت گردشگري و صنايع دستي مي‌تواند اشتغالزا باشد.
به طور حتم رونق و اعتلاي صنايع دستي ارتباط مستقيمي با ايجاد بازارهاي فروش دارد كه ايجاد اين بازارها نيز ارتباط مستقيمي با توسعه گردشگري داخلي و خارجي دارد. از همين روست كه تا تحولي در گردشگري كشور به وجود نيايد. نمي‌توان به توسعه صنايع دستي نيز چندان دلخوش بود.
بر اساس پيش‌بيني WTO ، گردشگري در سال‌هاي آينده در راس همه‌ي صنايع جهان قرار مي‌گيرد و بزرگترين بخش تجارت بين‌المللي را به خود اختصاص مي‌دهد. توريسم كه با فرهنگ، سياست و اقتصاد ملي كشورها پيوند غير قابل انكاري دارد، به صنعت سودآور و پول‌سازي تبديل شده است كه در صورت داشتن برنامه‌ريزي مناسب و اجراي موفق آن، با كمترين ميزان سرمايه‌گذاري مي‌توان بيشترين بهره‌هاي اقتصادي، سياسي و فرهنگي را از آن برد.
امروزه ميليون‌ها نفر در سرتاسر جهان به مناطق مختلف سفر مي‌كنند و گردشگري از پوياترين بخش‌هاي اقتصادي جهان به شمار مي‌آيد، در اين سفرها بخش‌هاي متعدد اسكان، بازديد از مناطق ديدني، تغذيه و خريد صنايع دستي و سوغاتي‌هاي يك محل وجود دارد كه همه سودآور بوده و سبب رونق اقتصادي منطقه مورد بازديد خواهد شد.
در ايران به طور حتم  يكي از اركان و زمينه‌هاي اصلي جلب گردشگر صنايع دستي است كه معمولا در زيرمجموعه‌ زمينه‌هاي فرهنگي آورده مي‌شود.
صنايع دستي ضبط زيبايي‌هايي است كه ضمير آدمي آن را دريافته و گوياترين و بهترين اثر برآمده از روحيات و درون آفرينندگان آن است، فرهنگ هر جامعه و روند تحول و تكامل تاريخي آن فرهنگ در صنايع دستي ادوار مختلف بشريت تبلور يافته و به عينيت مي‌رسد.
 صنايع دستي اعم از يك قالي، يك كوزه، يك تابلوي هنري و ... ساكت‌ترين و در عين حال گوياترين سفيران فرهنگي يك منطقه مي‌باشند كه با توجه به ويژگي‌ها و شاخص‌هاي خود مي‌توانند در نقش پيام‌رسانان صنعتي كشور متمدن و مذهبي ايران ظاهر شوند.
توريستي كه يكي از صنايع دستي كشور مورد بازديد را به كشور خود مي‌برد، قطعا در مورد منطقه تهيه آن و چگونگي ساخت آن صنعت و كاربرد آن صنعت به دوستان و آشنايان خود توضيحاتي خواهد داد و بدون آن كه متوجه باشد، در نقش يك مبلغ ظاهر خواهد شد و اين آسان‌ترين و سودآورترين روش تبليغ در صنعت گردشگري است.
در اين رهگذر جاي جاي كشور پهناور ايران نيز با توجه به بافت سنتي خود وغالب بودن كار كشاورزي و دامداري و پيشينه‌ي تاريخي و هويت و فرهنگ مردم، در امر صنايع دستي بسيار فعال و كوشا بوده و در صورت برنامه‌ريزي صحيح و توجه اساسي به صنايع دستي و كيفيت آن، درآمد زيادي از طريق رفت وآمد گردشگران و خريد صنايع دستي متنوع كشور توسط گردشگران به دست خواهد آمد.
به اين ترتيب برگزاري نمايشگاه‌هاي صنايع دستي در كشورهاي مختلف نيز ضمن سودآوري قابل توجه، كمك شاياني به ترغيب بازديدكنندگان از محل ساخت اين صنايع خواهد نمود. از ديدگاهي ديگر برپايي چنين نمايشگاه‌هايي و ارائه‌ي مناسب صنايع دستي كشورمان، علاوه بر تمام موارد ذكر شده، قادر است سم‌پاشي جوامعي كه به لحاظ سياسي مايلند هويت و تمدن عظيم ايراني را زير سئوال ببرند، خنثي نمايد.

/ 35 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
روان پریش

سلام : حقيقت است و ايران با اينهمه آثار باستانی و حتی طبيعت بينظيرش و صنايع دستی اين چنين متنوع بايد مرکز توجه توريستان باشد . متاسفانه صنعت توريسم در ايران در حد صفر پيشرفته است . و اگر جهان گردی ايران مورد پشتيبانی صحيح قرار بگيرد شايد درآمد آن کمتر از در آمد صادراتمان نباشد. وبلاگ من به روز شد و منتظر حضورتان هستم.

آسیه

سلام برادر یه تماسی با من می گیرین؟ شمارتون گم کردم!

امین

سلام ممنون از حضور سبزتان ..مثل همیشه مثبت و خواندنی... من آپم با یک مطلب خواندنی .. منتظز شما هستم.

omid

علي جان شما هم كه يك وطن پرست به تموم معنايي ايران گفتي در جوابت بگم كه من افغاني هستم ولي حدود بيش بيست و يك سال است كه در ايرانم يعني از لحضه اي كه دست ِ چپ و راستمُ فهميدم ولي چه كنيم كه در اين وطن مسلمان شيعه پرور نه حقي داريم نه حقوقي البته سه تا برادرم و خواهرم در اروپا هستن و براي من هم فرصت رفتن بسيار است ولي چه بگم يه دختر ايروني منو در ترديد نبودنش گذاشته و به اميد رسيدنش زندگي ميكنم ميفهمي عاشق بشي ولي راهي براي رسيدنت نباشه خانواده ، دولتي كه ازدواج رو جرم ميداند و حقوق نا برابر در مملكتي اسلامي براي شيعه مسلماني كه جز نامي از افغانستان را يدك نميكشد نام مهاجر؟ نميدانم شايد اگر يك بار هم وطنم را ديده بودم اين چنين با تو سخن نميگفتم اسمي از وطن كه تنها شنيده ام و از جعبه جادويي ديدمش؟ اميدوارم بيشتر ببينمت ممنون از اين كه به من سر زدي و از وبلاگتم هرچي بگم كم گفتم، هميشه سالم باشي و عاشق تا جهان باشد نخواهم در جهان هجران عشق عاشقم بر عشق هرگز نشكنم پيمان عشق را به اميد ديدار بيشتر تو دوست عزيز ايراني

معراج

سلام روی وبلاگتون زحمت بسيار کشيدين که در خور احسنت است ولی بهتر بود با يک عبارتcopy&pasteشده به هر وبلاگي بلاگ خودتون رو معرفی نميکرديدواول مطالب رو ميخونديد و در خور متن پيام ميذاشتی

زینب

سلام http://sterlitzia.blogfa.com/به روز شد موفق و شاد باشيد

حسين

سلام آقاي مومن لو متشكر از نظر شما در ضمن شما هم محافظه كارانه مي نويسيد

تین تین

امروزه بسیاری از کشورها با وجود منابع طبیعی مثل نفت که دارند ولی مهمترین منبع درآمدشان صنعت توریسم هستش.مثل مالزی! ایران به مراتب جاذبه های بیشتری برای یک توریست داره ولی خب متاسفانه به دلیل عدم برنامه ریزی و در نظر گرفتن استانداردهای جهانی صنعت توریسم ما در بدترین وضع ممکنه را دارد!افسوس!

پیشاهنگ

با درود وسلام ، از لطف شما بينهايت سپاسگزارم. پاينده باشيد.