بورس آيينه تماي نماي تحولات يك جامعه

بورس دماسنج و آيينه تحولات يك كشور است كه هر ناظر خارجي،با تغييرات بازار سرمايه مي‌تواند درباره تحولات مثبت و يا منفي آن كشور قضاوت كند.

بازار سرمايه ايران كه از سال ۸۰ به بعد با رشد سريع قيمت‌ها همراه بود و از طرفي به دليل كاهش سود‌دهي بازارهاي هم چون خودرو و تلفن همراه، توانست نقدينگي بسيار بالايي را به صورت خرد و كلان جذب نمايد و در طي اين مدت با افت‌ و خيز‌ شاخص‌ها كه بيشتر متاثر از آژانس بود، مواجه گرديد، همچنان با پيگيري سياست خصوصي سازي دولت به روند معمول خود ادامه مي‌داد.

از جمله سياستهاي مطرح شده در اين بازار، رساندن بازار۴۰ ميليارد دلاري بورس به ۱۰۰ ميليارد دلار و زمينه ورود سرمايه‌هاي خارجي به بورس ايران، انتشار اوراق مشاركت از طريق شركتهاي بورسي، سبد سهام، سهام مشاع، ايجاد بورس‌هاي منطقه‌اي و ديگر طرح‌هايي بود كه در صدد رونق بخشيدن و ايجاد تنوع بيشتر به اين بازار و كاهش ريسك سرمايه‌گذاران خرد و تازه وارد به اين بازار بود.

بازار سرمايه در حوزه اقتصاد بيشترين تاثير را از سياست مي‌پذيرد و اين اصل در تمام جهان تقريبا نمايان است.

از ابتداي تابستان جاري روند كاهش شاخصهاي بازار سرمايه آغاز گرديد و سقوط ارزش بازار ايران طي اين مدت از ۴۶ ميليارد به ۳۶ ميليارد دلار، هشدارهاي و زنگ خطر را به صدا درآورد و كارشناسان و سرمايه گذاران به دفعات آنرا اعلام كردند و طي اين مدت نيز به رغم تلاش‌هاي انجام شده، هم چون تصويب قانون جديد بازار سرمايه ايران و پيگيري‌هاي معاونت اقتصادي، نيز نتوانست از سقوط شاخص بازار به زير ده هزار جلوگيري كند.

بي اعتمادي نسبت به بازار سرمايه و خروج سرمايه‌ها از اين بازار و عدم عزم جدي و روشن نبودن سياست‌هاي اقتصادي دولت، نگراني در بين سرمايه گذاران، قرار گرفتن سيمان در سبد حمايتي مجدد دولت و تحولات سياسي جامعه ايران و خروج سرمايه از كشور و عدم مديريت بحران صحيح بورس از عواملي بودند كه در نهايت تاثير منفي جدي خود را بر بازار سرمايه ايران گذاشتند.

هر چند يكي از راهكارهاي جلوگيري از اين روند، حضور بانكها و موسسات مالي براي ورود به بورس اعلام شد، اما با توجه به اين‌كه سياستهاي اقتصادي گذشته در جهت جدايي بازار سرمايه و پول مطرح بود و از طرفي موسسات مالي كه هنوز وضعيت قانوني آنها در فعاليتهاي اقتصادي در حال چالش است و از طرفي تمامي اين موسسات، دولتي و يا وابسته به اين نهادها مي‌باشند، نه تنها در تضاد با سياست‌هاي اعلام شده بود، بلكه آن‌چه كه در خصوصي سازي سال‌هاي گذشته را نيز انجام گرفته بود را بي‌حاصل مي‌كرد.

يكي از محوري ترين برنامه‌ها در جهت عدالت اجتماعي در برنامه‌هاي توسعه در كشوري توجه ويژه به بازارهاي مالي بالاخص بازار سرمايه و بيمه‌ها مي‌باشد.

به طبع سهامدار شدن مردم در فعاليتهاي اقتصادي، ضمن دخالت آنها در امور كشور و ايجاد تعاون، زمينه بهره‌وري و توسعه بنگاه‌هاي اقتصادي و از طرفي اشتغال، افزايش توليد ناخالص داخلي و رشد درآمد سرانه را به همراه دارد.

عرضه سهام عدالت كه به تصويب دولت رسيده است، نيز بايد با ظرافتهاي خاص خود بررسي گردد، چرا كه اولا، اين سهام بايد با شناسايي دهك‌هاي مستحق جامعه عرضه شود، كه متاسفانه در چند سال گذشته اين مشكل را در بخش يارانه داشته‌ايم و از سويي نيز بايد امكان عرضه اين سهام از طرف مردم به يك باره محقق نشود، چرا كه بازار سرمايه را دچار بحران خواهد كرد و بار تورمي را به دنبال دارد.

عرضه سهام بنگاه‌هاي دولتي كه با مشكلات جدي و ضرردهي مواجه مي‌باشند نيز نبايد در اين اولويت باشد و از سويي ممنوع كردن خريد فروش اين سهام در بازار ، معامله غير رسمي و وكالتي آنها را در پي دارد كه بورس بازان با قيمت‌هاي پايين به خريد اقدام خواهند كرد و در آينده با اين سهم‌ها در بازار بازي مي‌كنند، چنان كه در گذشته شاهد چنين عملي در بعضي سهم‌ها بوده‌ايم.

بخاطر داشته باشيم كه اگر نسبت به بعضي از روندهاي گذشته، نظر اصلاحي داريم، بايد آنرا با حساسيت، دقت و اصلاح انجام دهيم و قرار نيست كه همه چيز را خراب كنيم و از نو بسازيم.

كاهش ارزش معادلات روزانه از روزي ۶۰-۷۰ ميليارد تومان به روزي حداكثر ۳ميليارد تومان حكايت از نيمه تعطيل بودن بازار دارد كه با توجه به بازگرداني شركتهاي بورسي بايد رقم واقعي معاملات را در حد ۴-۳ ميليارد ريال در نظر گرفت.

به گزارش ايسنا خروج سرمايه‌ها از بورس چند راه بيشتر دنبال نمي‌كند، يا اين‌كه اين حجم نقدينگي به سمت ايجاد تقاضاهاي بخشي و افزايش قيمت‌ها خواهد رفت، يا به خارج از مرزها هدايت مي‌گردد تا با امنيت بيشتري به فعاليت بپردازد كه در هر صورت ضررهاي جبران ناپذيري را بر اقتصاد كشور وارد مي‌كند.

5/2 ميليون نفر سهام‌دار بازار سرمايه ايران طي اين مدت ۹ هزار ميليارد تومان ضرر كرده‌اند، كاش در حد خسارت سبزي‌كاران به آنها توجه مي‌شد.

/ 0 نظر / 14 بازدید