ايران‌مهر

دلتنگي هاي ني رها شده از نيستان

 

حرم مطهر حضرات عسگريين با شكوه‌تر از گذشته قامت خواهد افراشت

هتك حرمت و اهانت به اصول اعتقادي و برانگيختن احساسات مذهبي از اصلي‌ترين حربه‌هاي دشمنان براي ابراز مخالفت با مسلمانان و برهم زدن خط اتحاد مسلمين بوده و از آنجا كه قبور مطهر امامان معصوم و ائمه‌ي هدي (ع) همواره يكي از اصلي‌ترين مراكز وحدت و يكپارچگي مسلمانان به شمار مي‌رفته است، انديشه‌ي تهاجم به اين اماكن مقدس همواره با دشمنان همراه بوده است.

پس از آنکه الجزيره روز چهارشنبه در خبری فوری از وقوع انفجار در سامرا خبر داد کمتر کسی فکر می‌کرد که حرم مطهر امام هادی اينگونه دچار آسيب‌ديدگی شده باشدُ اما انتشار تصاوير و اخبار بعدی نشان داد که در طول تاريخ چنين تخريبی حداقل در بناهای مذهبی کم‌نظير بوده است.

در پي وقوع انفجار در حرم امام هادي (ع) در شهر سامرا عراق، بلافاصله آيت‌الله العظمي سيستاني برپايي تظاهراتي گسترده را در اعتراض به حمله خواستار شد و در اين کشور ۷ روز عزای عمومی اعلام کرد. ابراهيم الجعفري، نخست وزير عراق نيز به سامرا رفته و تدابير امنيتي شديدي در اين شهر برقرار شده است.

مراجع تقليد و حوزه‌های علميه نيز در واکنش به اين امر کلاس‌های درس خود را تعطيل کرده و در مسجد اعظم قم تحصن کردند. معاون اول رييس جمور ايران نيز با ارسال پيامی خطاب به مقامات عراقی امادگی ايران را برای بازسازی اين بنای متبرکه اعلام کرده است. جدا از اين ستاد بازسازی عتبات عاليات و سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری نير به قيد فوريت اعلام کردند که حرم مطهر حضرات عسگريين  با شكوه‌تر از گذشته قامت خواهد افراشت و آن‌ها به همت مردم ايران اين بنا را سريعتر و باشکوهتر از گذشته بازسازی خواهند کرد.

محکوميت فاجعه سامرا هنوز از سوی دولتمردان و مقامات ارشد ايرانی و مسلمانان جهان ادامه داشته و خواهد داشت. با اين حال اظهار تاسف‌ها در اين زمينه راه به جايی نمی‌برد و احساسات جريحه‌دار شده شيعيان به اين آسانی التیام نخواهد يافت. در اين ميان عاقلانه اين است که قبل از انگشت اتهام به سمت اين و آن گرفت درباره  کالبدشکافی اين حادثه تلخ تامل کافی صورت بگيرد.

آيت الله سيستانی مثل هميشه با هوشياری  مسلمانان را به آرامش دعوت کرده و از آن‌ها خواسته است تا اجازه ندهند که بهره‌برداری قوميتی و مذهبی از اين حادثه صورت گيرد. چيزی که شايد مسببان اين حادثه نيز در پی آن باشند .

آيت‌الله خامنه‌ای نيز بر اين امر تاکيد کرده و موكداً از مردم عزادار در ايران و عراق و ساير نقاط جهان درخواست نموده تا از هرگونه عملي كه به تعارض و دشمني برادران مسلمان مي‌انجامد جدا پرهيز كنند. تاملی بر وضعيت عراق نشانگر آن است که اين انفجار گزينه آخرين نبوده و مخالفان ايران از هر گونه اقدامی برای به اعتبار بردن روابط عراق با ايران کوتاهی نخواهند کرد. بازخوانی وقايع سال کذشته کربلا به خوبی مويد اين مطلب است که حفاظت از بناهای مقدس شيعيان در عراق نياز به يک بازنگری داشته و دولت عراق بايد با اتخاذ سياست‌های امنيتی و کاربردی حفاظت از اين بناهای مقدس را تشديد کند. اين امر هر چند که درمان نهايی نخواهد بود اما قادر است تا حداقل از بروز حوادثی چون سامرا جلوگيری کند.

 

 

 

+   علی مومن‌ لو ; ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٤/۱٢/٥

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir