ايران‌مهر

دلتنگي هاي ني رها شده از نيستان

 

سفر به سرزمين ترک‌ها (۲)

ترکيه با برگزاری آيين سماع هزاران جهانگرد را به قونيه کشانيد.

 در اين آيين هزاران جهانگرد در قالب تورهای گروهی يا انفرادی گردهم آمدند و به نظاره آيين سماه نشستند.

در اين آيين كه به نام شب عروس برگزار شد، نخست وزير، اعضاي احزاب، مقامات فرهنگي،وزير فرهنگ وتوريسم تركيه،خبرنگاران رسانه‌هاي جمعي از هزاران تن از جهانگردان و دوستداران مولانا جلال الدين در مركز فرهنگي مولانه‌ي قونيه به تماشاي سماي عارفانه نشستند .

در ابتداي اين آيين طيب اردوغان - نخست وزير تركيه طي سخناني به مرور جايگاه انديشه‌هاي مولانا در زندگي بشري پرداخت و خاطر نشان كرد: از شيراز و استانبول تا شهرهاي ديگر مدنيت و انسانيت مولانا ثابت شده و مثنوي و معنوي وي شهرت بسزايي دارد.

وي افزود : كساني كه مي‌خواهند راه انسانيت و شرف را ياد بگيرند بايد راه مولانا را دنبال كنند .

نخست وزير تركيه همچنين تاكيد كرد : تركيه در روابط خود با ديگر كشورها از آموخته‌هاي مولانا الهام گرفته و جهان نيز بايد به الهام از اين آموزه‌هافرق و تفاوت‌هاي ميان بشري را كنار بگذارد .

بر اساس اين خبر،رييس حزب جمهوري خلق تركيه نيز در آيين شب عروس گفت:مولانا در آناتوس مظهر انسان دوستي بوده و تمام انديشه‌هاي وي نزديك شدن به عشق و تحكيم روابط روابط انساني با خالق بوده است.

دنيز بايكال افزود:مولانا انسانها را به خاطر ا نسان بودن دوست داشت و جامي‌شاعر ايراني و ديگر بزرگان نيز در خصوص بزرگداشت مولانا سخنان بسياري گفته‌اند.

وي خاطر نشان كرد:برگزاري مراسم بزرگداشت مولانا در جهان اسلام افتخاري براي شناساندن اين دين به جهانيان است.

در ادامه‌ي اين آيين نيز برخي از مولوي شناسان به ايراد سخنراني پرداختند و در نهايت نيز دوستان و مديران مولانا مراسم" سماع " را در حضور بيش از 5 هزار جمعيت كه عمده‌ي آن‌ها را توريست‌هاي اروپايي، آسياي ميانه، ايراني‌ها و جمعي از دوست داران مولانا تشكيل مي‌دادند، اجرا كردند.

در حاشيه‌ي اين مراسم ، نمايشگاهي از عكس‌هاي آرامگاه مولانا به همراه ترجمه‌ي آثار اين شاعر ايراني به زبانهاي تركي، انلگيسي و فرانسوي به نمايش گذاشته شد.

 

+   علی مومن‌ لو ; ۱:۱۸ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٤/٩/۳٠

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir