ايران‌مهر

دلتنگي هاي ني رها شده از نيستان

ایجاد شبکه ژئوپارک‌های کشورهای اسلامی در دست بررسی است

ایران نخستین ژئو پارک خود را در سال 85 به ثبت یونسکو رسانده است و در حال حاضر و ایجاد شبکه ژئو پارک‌های کشور‌های اسلامی و خاورمیانه نیز در حال بررسی است. علیرضا امری کاظمی، مجری طرح‌های ژئوتوریسم سازمان زمین‌شناسی در دوازدهمین گفتمان علمی مر کز جهانی شدن به موضوع توسعه گردشگری هدفمند و نقش ژئوتوریسم در اقتصاد ایران ‌پرداخت و ضمن بیان این مطلب گفت: شبکه ژئوپارک‌های جهان، شبکه ژئوپارک‌های اروپایی و شبکه ژئو پارک‌های آسیا و اقیانوسیه از جمله شبکه‌هایی هستند که در حال حار در این زمینه فعالند. وی افزود: فلات ایران به دلیل موقعیت ویژه خود در چهارچوب زمین ساخت، پدیده‌های زمین‌شناختی بی‌مانند و بی‌شماری دارد و عرض جغرافیایی و اختلاف ارتفاع در نقاط مختلف کشور نیز باعث گوناگونی آب و هوا و ایجاد طبیعت 4 فصل در ایران شده است.وی در خصوص گوناگونی پدیده‌های زمین‌شناختی ایران گفت: پدیده‌های زمین‌شناختی ایران را می‌توان در 8 گروه طبقه‌بندی کرد که از جمله آنها از پدیده‌های آذرین و گوناگون، پدیده‌های زمین‌ساخت، پدیده‌های رسوبی، غار‌ها، پدیده‌های باستان‌شناسی و چشم‌انداز‌های زمین‌شناسی را می‌توان نام برد.وی در ادامه از پدیده‌های آذرین و گوناگون به دماوند اشاره کرد و افزود: دماوند علاوه بر اسطوره بودن دارای ویژیگی‌های خاص است. بزرگ‌ترین آتشفشان میان قاره‌ای دنیاست و علاوه بر آن از بلندترین و مخروطی‌ترین قلل دنیا نیز هست.

مجری طرح‌های ژئوتوریسم با اشاره به واژه‌های ژئوسایت و ژئوتوریسم بیان کرد: ژئوسایت به مکانی که دارای یک پدیده کمیاب و ارزشمند زمین‌شناختی و یا زمین‌ریخت‌شناسی است، می‌گویند و ژئوتوریسم به گردشگری آگاهانه و مسئولانه در طبیعت با هدف شناخت پدیده‌ها و فرایند‌های زمین‌شناختی و آموختن نحوه شکل‌گیری و سیر تکاملی آنها. ژئوتوریسم شاخه‌ای از گردشگری طبیعت است و اصلی‌ترین فعالیتی است که در محدوده یک پارک انجام می‌شود.

کاظمی در ادامه با بیان اینکه در 18 کشور جهان 57 ژئوپارک وجود دارد اضافه کرد: ژئوپارک، محدوده‌ای با مرزهای مشخص و مساحت کافی است که در برگیرنده چند عارضه و پدیده زمین شناختی کمیاب و برجسته بوده و در آن محدوده جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی قابل توجهی نیز یافت می‌شود.

+   علی مومن‌ لو ; ٢:٠٤ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٧/٧/۳٠

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir