ايران‌مهر

دلتنگي هاي ني رها شده از نيستان

 

رصد ستارگان، مهار انرژي باد و خورشيد و اسکي روي شن و اتومبيل‌راني در دل كوير

منطقه کوهپايه در استان كرمان با تنوع جغرافيايي شگفت‌انگيز خود هر ساله ميزبان بسياري از کوهنوردان مي‌باشد.

کوهپايه در ۳۰ کيلومتري شمال شهر کرمان واقع شده و ارتفاعات آن همچون دامني پرچين و شکن از دور خودنمايي مي‌کند.
كوهپايه از ييلاقات کرماني‌ها به شمار مي‌رود و در روزهاي تعطيل افراد زيادي به دامان اين ارتفاعات روي مي‌آورند تا از هواي خنک و با طراوت منطقه بهره ببرند.
بيدستان‌هاي انبوه، رودخانه خروشاني که از لابه‌لاي دره‌هاي تنگ و پر پيچ و خم مي‌گذرد و ارتفاعاتي که هر کدام با رنگ‌هاي گوناگون ديده مي‌شوند، جلوه‌هاي زيباي طبيعت کوهپايه را تشکيل مي‌دهند.
از شگفتي‌هاي اين منطقه، جريان رودخانه‌اي است که از دل کوه بيرون مي‌آيد و نظير اين پديده را صرفاً در علم کوه مي‌توان مشاهده کرد که آن هم آب حاصل از ذوب شدن يخچال‌هاست. در حالي‌که در اين منطقه يخچالي وجود ندارد.
روخانه‌ها از پديد آمدن جريان کوچک چشمه‌ها و يا آب حاصل از ذوب شدن برف‌ها به وجود مي‌آيند و به ندرت مشاهده مي‌شود که رودخانه يا نهري به يک‌باره از دل کوه سرازير شود. لذا اين جريان آب از پديده‌هاي نادر طبيعت آن هم در دل كوير است.
رودخانه کوه‌گهر پس از پيمودن مسافت تقريبي ۶۰ کيلومتر، به بخش شهداد مي‌رسد و کشتزارهاي اين منطقه را مشروب مي‌سازد. 
رصد ستارگان، پرورش گياهان در شرايط کويري، بيابان‌زدائي، مهار انرژي باد و خورشيد و ده‌ها کنکاش ديگر مي‌تواند ره‌آورد اين سفر باشد در اين ميان جاذبه‌هاي ورزشي مانند اسکي روي شن، موتور سواري، اتومبيل‌راني و حتي پياده روي را نبايد ناديده گرفت.
از زيباترين بخش‌هاي کوير که تماشاي آن به يک رويا شباهت بيشتري دارد، ديدار از کلوت‌هاي کوير است. کلوت‌ها بزرگ‌ترين عارضه طبيعي کلوخي دنيا و زيباترين پديده کوير به شمار مي‌رود.
کلوت‌ها سرتاسر قسمت غربي کوير لوت مرکزي را پوشانده و از دور به شهري بزرگ مي‌ماند که ماه‌ها و سال‌ها، ده‌ها بنا و کارگر نسبت به ساخت آن اقدام کرده‌اند.
اين شهر کلوخي در فاصله ۴۰ کيلومتري شرق و شمال شهداد قرار گرفته و طول متوسط آن ۱۴۵ کيلومتر و عرض متوسط آن ۸۰ کيلومتر و مساحت آن بيش از ۱۱هزار کيلومتر مربع است.
اقدامات وسيع و گسترده‌اي که طي سال‌هاي اخير براي اسکان ايرانگردان و جهانگردان صورت گرفته، زمينه مناسبي است تا ديدار از اين سرزمين رويايي مورد توجه بيشتر قرار گيرد.
لازم به ذکر است در حال حاضر علاوه بر جاده آسفالته بين شهداد و بخش‌هاي نخستين کوير، کپرهايي ساخته شده که مي‌تواند براي اسکان شبانه مورد استفاده اين مورد مرتفع ساخته است.
همچنين در مسير کوير، ديدار از روستاي زيباي سيرچ، گشت و گذار در بخش شهداد قرار گيرد. علاوه بر اين، وجود آب، آشپزخانه و سرويس بهداشتي هرگونه نگراني را در که روزگاري پايگاه تمدن ايران به شمار مي‌رفت و نيز بازديد از قلعه تاريخي شفيع آباد، مغتنم خواهد بود.

+   علی مومن‌ لو ; ۱٠:٠۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/۱/۱٤

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir